Bioenerji ve Çakra

Çakralar

Çakralar insan bedeninde bulunan yaşamsal enerjiyi tüm vücuda dağıtan enerji merkezleridir.

Çakralar şu şekilde çalışır: Bedenimizdeki enerji dikey olarak hareket eder ve omurga boyunca yukarıdan aşağıya omurilikte dolaşır. Başta ve kuyruk sokumunun en ucunda söner. çakranın kalbi işte bu omurilikten beslenir ve daha sonra bu enerjiyi yönetimi altındaki vücudun diğer bölümlerine dağıtır.

Çakralar canlıların bedeninde bulunan enerji odaklarıdır ve 7 temel çakra vardır. Bunlar vücudumuzun ön tarafında, orta kısımda aşağıdan yukarıya doğru sıralanmışlardır. Ayrıca 40 kadar ikincil çakra vardır. Bunların çoğu dalak, ense, avuç içi ve ayak tabanlarında bulunur. Bunlar da önemli işlevlere sahiptirler.

Canlıların beden, zihin ve ruhlarının uyum içinde çalışabilmeleri için çakraların da birbirleriyle uyumlu ve belli bir denge içinde olmaları gerekir. İşte Reiki özel pozisyonlar yardımıyla çakraların dengelenmesini sağlar. Çakralar İslam dininde letaif noktalarıdır. Her taşın cakrası-letaif noktası vardır. Bunlar uygulanmalıdır.

Çakra, Sanskritçe’de tekerlek anlamına gelir, ateş çarkı da denir. Bedenimizin içerisinde çakralar olarak bilinen yedi temel enerji merkezi hormonal salgı bezlerinin ve büyük sinir ağlarının üzerinde ya da çok yakınında olup belirli noktalarda omurgayla kesişirler. Kadim metinlerde “Yedi Mühür” ya da “Yedi Kutsal Salgı Bezi” olarak bilinir. Yoga asanalar ve nefes teknikleri ile çakraları harekete geçirir. Çakraları açmak ve enerji akışını artırmak demek o kadar sağlıklı olmak demektir.

Her çakra, varlığımızın-büyüme ve sağlığı da kapsayan-çeşitli fonksiyonlarını kontrol eden hormonal sistemdeki bir salgı bezi ile bağlantılıdır. Bu salgı bezlerinin fonksiyonlarındaki ağırlaşma; hayata bakışımız, ruh halleri, davranışlar ve mücadele yeteneğimiz üzerinde etkiler meydana getirecektir. Salgı bezlerinin durumuna bağlı olarak;sıkıntılı. öfkeli, korkulu, kötümser ya da mutlu, huzurlu, güvenli ve iyimser hale gelebiliriz. Salgı bezleri beyine ve buradan da varlığımızın duygusal, zihinsel ve spiritüel yönlerine bağlıdır. Bu çakraların fiziksel bedenimizde bulundukları yerlerdeki kısımları, kendileri ile ilişkili olan (duygusal-zihinsel) hallere bağlayan iletkenler gibidir.

Auranın her katmanı bir çakra ile ilişkilidir. Auranın incelenmesi, tıp ile bizim psikolojik kaygılarımız arasında bir köprü görevi görebilir. Fizik beden üzerindeki 7 ana çakranın yerleri vücudun o bölgesindeki ana sinir ağları ile uyum gösterir. Bunun yanında enerji çizgilerinin kesiştiği 21 çakra bu 14 noktaya denk düşer. Bu girdap noktaları Çin tıbbının uyguladığı akupunktur noktalarına denk gelmektedir

 ÇAKRA, BİLİNÇ ALTI AÇILMASI  İÇİN OLUMLAMALAR :. Her bir rahatsızlıklarının sebebi  mineral azlığı ve fazlalığın dan oluştuğu gibi bilinç altı çok önemlidir. işlerin ters gitmesi de bilinç altı çakraların kapalılığından oluşur. Bir buçuk ay yada mutlaka 21 gün düzenli ve sabah akşam sesli  söylenmesi gerekir. sayı önemli değildir, niyetler önemlidir. 1. ÇAKRA, ;Ben mucizelere inanıyorum. Ben bu mucizelerin kendi hayatıma sevgiyle girmesini davet ediyor ve kabul ediyorum. 2. ÇAKRA:İlahi güce inanıyorum ve ben bu ilahi gücün beni ve sevdiklerimi koruduğunu biliyorum. Ben güvendeyim, benim sevdiklerim güvende. 3. ÇAKRA;Ben gerektiğinde hayır diyebilirim ve ben hayır dediğimde insanlar beni rahatlıkla anlar ve ben insanları rahatlıkla anlarım. 4. ÇAKRA ;Kendi hayrım ve kendi bütünlüğüm için bugüne kadar beni üzen beni kıran tüm insanları affediyorum. Hakkımı helal ediyorum. kendimi seviyorum, kendime olan tüm kızgınlıklarımı affediyorum. Ben kalbimi özgür bırakıyorum. 5. -6 ÇAKRA: Geçmişte anne karnından itibaren her ne yaşandıysa yaşanması gerekiyordu  yaşandı ve bitti. Ben geçmişi özgür bırakıyorum. Ben geçmişi affediyorum. Anne ve babadan gelen, atalardan gelen sırtıma yük olan ve beni yük bilen tüm atalarla kader bağımı sevgiyle kesiyorum. ben geçmişi affediyor ve  özgür bırakıyorum 7. CAKRA, seviyor ve seviliyorum hakettiğim istediğim  tüm sevgiyi hayatıma sevgiyle  davet ediyor  ve sevgiyle kabul ediyorum. www belgin dal. com  chakra temizliğinde ayrıca’’Chakralarımın tamamen dengeli ve pozitif enerjiyle çalışmalarını seçiyorum. Sahip olduğum yüksek pozitif enerjiyi en güzel şekilde ve faydalı alanlara yönelterek kullanmayı kabulediyorum. Chakralarımın hemen şimdi nazikçe ve etkili olarak temizlenmesine, dengelenmesine ve pozitif enerjilerle dolmasına niyet ediyorum. Niyetim hemen şimdi gerçekleşmeye başladı ve bunun için teşekkür ediyorum. ’’

NOT:Abdestli halde iken ‘’Ya Allah, Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Kerim (Celle Celalühü ilave ederek)’’ isimlerini 100 er kere tespihle tekrar etmek chakralarımızın temizlenmesinde büyük fayda sağlar.

Instagram Fotoğrafları